Befektetési alap alatt az alapkezelő által menedzselt egyes vagyontömegeket értjük. Ezek a vagyontömegek a befektetők tőkéjét reprezentálják, ezeket a későbbiek során előre meghatározott eszköz- vagy termékcsoportokba fekteti be az alapkezelő. A befektetési alap célja, hogy minél magasabb megtérülést biztosítson ügyfelei számára a meghirdetett befektetési politika keretei között.
A befektetői kört illetően megkülönböztetünk nyilvános és zártkörű alapokat, amelyek visszaválthatóság tekintetében lehetnek nyílt vagy zárt végűek, lejárat szerint határozott vagy határozatlan futamidejűek, illetve a megengedett befektetési eszközkategória szerint értékpapír-, ingatlan- vagy kockázati és magántőkealapok.
Az olyan befektetési alapokat definiáljuk értékpapíralapként, amelyek portfólióját kötvények, részvények, befektetési jegyek, összesítő néven értékpapírok, továbbá bankbetétek és egyéb pénzügyi eszközök (pl. származtatott termékek) teszik ki.
A kockázati és magántőkealapok alapvető célja, hogy tőzsdén nem jegyzett, kis- és közepes méretű vállalatok számára biztosítsanak anyagi forrásokat. Ezeket általában új termékek kifejlesztésére, új technológiák bevezetésére, forgótőke bővítésére, felvásárlásokra, valamint a vállalat mérlegének javítására használják fel. A kockázati és magántőkealap kizárólag gazdasági társaságokban szerezhet üzletrészt, majd ezt követően szükség szerint finanszírozhatja időlegesen a céltársaságok működését. A kockázati és magántőkealap végső befektetési célja az üzletrészekre kifizetett osztalék bevételekből és az üzletrészek értékesítéséből a kezdeti befektetéshez képest hozamot realizálni.
Az ingatlanalapok portfólióját elsődlegesen közvetlen vagy közvetett (ingatlantársaságokon keresztül végrehajtott) ingatlanbefektetések alkotják. Az ingatlanalapok között a portfólióban tartott ingatlanok jellege alapján megkülönböztethetünk ingatlanforgalmazó és -fejlesztő alapokat, de a különböző ingatlanok keveredhetnek egyazon ingatlanalap portfóliójában. Az ingatlanalap hozamát egyrészt az ingatlanok értéknövekménye (amely lehet az ingatlanalap által elvégzett fejlesztés eredménye) adja, másrészt az ingatlanok bérbeadásából származó bevételek eredménye is a hozamok növelését szolgálja.